יום ראשון, 16.01.2022 שעה 22:01

נעים: ל-90% מבעלי הקבוצות אין מושג בכדורגל

המאמן שלא עושה חשבון מדבר ללא מעצורים בראיון: "בכר, אבוקסיס ורוני לוי מתייעצים איתי", "זה ברור שהשחקנים מנהלים את המאמן בנבחרת". וגם: דאבור

51 תגובות |
יובל נעים (רדאד ג'בארה)
יובל נעים (רדאד ג'בארה)

כבר שנים רבות שיובל נעים מקוטלג כמאמן של "קבוצות קטנות". אותו אחד אשר לוקח את קבוצות ה"אנדרדוג", מציל אותן מירידה, ולמרות ההצלחות הרבות שנחל במועדונים כמו הפועל רמת גן, הפועל אשקלון והפועל עכו, התווית הזאת עדיין לא נעלמה בהליך קבלת ההחלטות של בעלי הקבוצות בכדורגל הישראלי.

אבל לנעים זה הפסיק להזיז. בשנים האחרונות, הוא הולך למקומות בהם הוא מרגיש רצוי ומוערך. הוא בנה בעונה שעברה את הסגל בקבוצת אדומים אשדוד מליגה א', בעונה שהסתיימה בהעפלה לליגה הלאומית (כשהוא עוזב כמה מחזורים לסוף), כאשר השנה, הוא התמנה למאמן שמשון כפר קאסם מליגה א', קבוצתם של משפחת סרסור, אשר שואפת מדי שנה לעשות את קפיצת המדרגה לליגה הלאומית, ובחרה בו כזה שינסה לעמוד במשימה.

נעים: הנבחרת צריכה לשנות את פניה

כעת, בראיון מיוחד ונרחב ל-ONE הוא מדבר על הנושאים ולא חושש, כהרגלו, להביע את דעתו על הכול ללא מעצורים: התדמית שנוצרה לו, מדוע לא מזיז לו כבר באיזו ליגה יאמן, מדבר גם על מצב נבחרת ישראל ו-וילי רוטנשטיינר, ליגת העל וגם כעל מעמד המאמן בכדורגל שלנו.

"בגדול, אני אוהב לקחת על עצמי פרויקטים שאני מרגיש עם תחושת הבטן שלי שזה המקום שאני רוצה להיות בו. היו לי הצעות מהליגה הלאומית, אבל העדפתי ללכת על שמשון כפר קאסם", הוא מסביר בפתח דבריו. "גם בעבר, באשקלון, לקחתי את הקבוצה בליגה א', הגענו עד ליגת העל ואפילו נשארנו בה. אחרי שנפגשתי עם אנשי כפר קאסם, הרגשתי שזה מה שאני רוצה. זה מקום שמעריך אותך גם מבחינת התגמול ששווה למאמן בליגת העל".

יובל נעים (רדאד ג'בארה)יובל נעים (רדאד ג'בארה)

מה המטרות? אתה לא אחד שיבוא לקבוצה בליגה א' כדי לקחת את הכסף וללכת.
"אני בד"כ אוהב לבוא לקבוצות בליגה א' ולבנות את הקבוצה. היה מצב נתון שהגעתי במחזור השישי והקבוצה הייתה במקום העשירי. עשינו כמה שינויים בהגנה שהיינו צריכים לעשות, ועכשיו הקבוצה נראית יותר טוב. אנחנו במקום הרביעי. ברור שהמטרה היא לעלות מהמקום הראשון, אבל השנה זה יהיה קצת קשה. אנחנו נעשה את שלנו בכל משחק והמטרה הראשונית היא לסיים במקומות 2-5 כדי להיות בפלייאוף העליון. אם נעשה תוצאות טובות ברור שנסתכל אל עבר המקום הראשון".

יובל נעים (איציק בלניצקי)יובל נעים (איציק בלניצקי)

אתה רואה את עצמך ממשיך שם?
"אני יכול להגיד לך שברוב המקומות שהייתי, הגעתי לחצי שנה ונשארתי שלוש או ארבע שנים. אני לא רואה סיבה שלא להישאר. אני מסוג האנשים שאם אני נמצא במקום מסוים, מבחינתי זה המקום הכי טוב בעולם. אני לא מסתכל הצידה. הכי נוח למאמן בליגה א' להסתכל על קבוצות בליגה הלאומית או בליגת העל, אבל לי אין את זה כרגע. אני מתרכז במקום שאני נמצא בו ואם תהיה סבלנות, אז המטרה היא להביא את שמשון כפר קאסם לליגת העל".

לא מדגדג לך לחזור לליגת העל?
"אני אגיד לך למה לא מדגדג לי. כי אם אקבל קבוצות בליגת העל, אלו יהיו קבוצות שנלחמות על החיים שלהן. בכל סיטואציה שתפסיד שניים או שלושה משחקים ברצף, וזה יקרה, המעמד שלך לא יהיה טוב ותצטרך להחליף קבוצה. אני אוהב את הנוחות הזאת בליגה א', קבוצות חזקות ודומיננטיות שמטבע הדברים אתה תנצח איתן יותר משחקים. האווירה יותר טובה גם עבורי. כשאתה מנצח משחק ביום שישי, יש לך את כל השבוע להיות מבסוט. בליגת העל, שאתה מפסיד ומטבע הדברים אתה בא כאנדרדוג, עוברים עליך ימים קשים".

יובל נעים (חגי מיכאלי)יובל נעים (חגי מיכאלי)

אבל אין מאמן שלא אוהב את החשיפה והבמה בליגת העל.
"בקטע הזה המאמנים פשטו את הרגל. יושבים עם מאמנים והרבה מהם בכלל לא מדברים על השכר, אלא מגיעים לפגישה ומה שחשוב להם זה לקחת את התפקיד. אני כבר עברתי את השלב הזה, אני רוצה לחיות ברווחה, לדאוג למשפחה שלי. פחות מעניין אותי להיות בליגת העל. הייתי שם, ראיתי ואני מאחל לכל המאמנים בהצלחה. אין לי את הבעיה הזאת. טוב לי איפה שאני נמצא ואיפה שטוב לי ארצה להישאר".

אנחנו ב-2021, לא הגיע הזמן להפסיק עם הדימוי הזה כלפיך של מוטיבטור, של מאמן שמטריף שחקנים?
"הייתי רוצה לראות את המאמנים הגדולים בכדורגל הישראלי באים ולוקחים קבוצות בליגה א' ותוך שנה מעלים אותן ללאומית, אחרי עוד שנה לליגת העל ובסוף גם נשארים בה. אני אליפויות לא יכולתי לקחת. לא אימנתי את מכבי ת"א, מכבי חיפה והפועל ב"ש. כשאתה מאמן את הקבוצות האלה, מטבע הדברים יש לך 33% סיכוי לזכות. בכדורגל הישראלי, אחת מהשלוש הללו תיקח את האליפות. כשאני נלחמתי עם אשקלון על הישארות מול הפועל ת"א, 99% מהאנשים, כולל אני, היינו בטוחים שהפועל ת"א תישאר. ובסוף אשקלון נשארה. אז כשאתה יודע את מקומך, טוב לך איפה שאתה. בכדורגל הישראלי מזמן לא הולכים לפי תוצאות או לפי הישגים של מאמנים ואני חי עם זה בשלום".

שחקני אשקלון חוגגים הישארות (איציק בלניצקי)שחקני אשקלון חוגגים הישארות (איציק בלניצקי)

מה חושבים היום ברחוב על יובל נעים?
"יש את החלק שמאוד מחזיקים ממני ויש כאלה שלא וזה בסדר גמור. חברי הטוב אבי נמני לימד אותי דבר גדול מבחינתי: לפני שנתיים או שלוש היה חשוב לי על כל אות או פסיק שרושמים עליי. היום, אני יכול להגיד לך שזה הרבה פחות מעניין אותי. אני מתעסק במה שטוב, בחיים שלי ובאיך אני מגיע להישגים. ברגע שאתה מתעסק פחות במה חושבים עליך או מה אומרים עליך, אתה הרבה יותר רגוע".

אבל יש כאלה שמחזיקים ממך. אז איך אתה מוצא את עצמך עם כל הכבוד מאמן בליגה א'?
"אנשים שלא מכירים אותי ואנשים שכן מכירים אותי, יתארו לך אדם שונה. מי שלא מכיר אותי תמיד ידבר על החברים שלי, על זה שגדלתי באזורים כאלה ואחרים. אנשים שמכירים אותי יודעים שאני איש של בית, אני רוב הזמן בבית, אני לא איש של מסיבות או מסעדות. אני איש פשוט שחי את החיים שלו בכבוד. לגבי בעלי הקבוצות? 90% מהם לא מבינים בכדורגל, אין להם מושג בכדורגל. אתה רואה את ההחלטות שהם מקבלים, ובדרך כלל הם גם משלמים על אותן החלטות. הם לוקחים מאמנים צעירים שהם מגדירים אותם כמאמני העתיד ואחרי שלושה חודשים משחררים אותם. חושבים שלאמן קבוצת אמצע טבלה בליגה לאומית, זה מספיק כדי לאמן קבוצה בליגת העל, אבל בסוף הם אלו שמשלמים את המחיר. אני תמיד אומר לבעלי הקבוצות: "קחו מאמן שאתם מאמינים בו". אם אתם מאמינים בו? תנו לו את הקרדיט. ואם אתם לא מאמינים בו, אז אל תיקחו אותו. אבל לקחת מאמן, להכתיר אותו בכינויים כאלה ואחרים ואחרי שלושה חודשים לשחרר אותו, אתה עושה לו נזק".

יובל נעים (רדאד ג'בארה)יובל נעים (רדאד ג'בארה)

אז בוא נחזור אליך. אולי לא שווקת טוב אם עדיין טוענים שאתה מוטיבטור?
"קודם כל, קשה מאוד להיות מוטיבטור לאורך הרבה שנים. זה יכול להחזיק למשחק או שניים. למדתי על בשרי וגם מהחברים שלי, שתדמית אי אפשר לשנות. התדמית נדבקה בי אולי בגלל דברים שעשיתי בצעירותי. לא עשיתי משהו רע, אבל האזור שגדלתי בו, החברים שהייתי איתם. אני לא מצטער על זה והחברים שלי הם חברי ילדות שלי. גם אם חבר אחד בחר בדרך מסוימת ואני בדרך מסוימת אחרת, זה לא אומר שום דבר עליי. החברים שלי יישארו חברים שלי ולא בגלל שיובל נעים נהיה בן אדם מפורסם, הוא ישנה את החברים שלו או את ההתנהגות שלו כלפי אנשים אחרים".

אם אשאל אותך אם אתה נופל ממאמנים אחרים מבחינת הבנה בכדורגל?
"אני יכול להגיד לך שהמאמנים הבכירים בכדורגל הישראלי, ואתה יודע מי הם, רוני לוי שהוא מצוין, ברק בכר, יוסי אבוקסיס, הם חברים שלי ומתייעצים איתי על דברים כאלה ואחרים. אני יכול להגיד לך שכשברק בכר אימן בב"ש, היה לי משקל כבד בהבאתו של דודו גורש. כנ"ל, רוני לוי עם הצירוף של רועי גורדנה העונה להפועל ב"ש. אנשים מכירים את הידע שלי ויכולים מפעם לפעם להתייעץ איתי. אני יודע מה אני שווה ואני לא צריך ציונים מאנשים אחרים. אני יודע מה עשיתי בקבוצות שהייתי בהן. באיזה מצב הגעתי ומה עשיתי. יש אנשים שמעריכים את זה ויש כאלה שמעריכים את זה פחות, ורוצים תמיד להיכנס לקטע של התדמית. אני כבר בן 54, אני חי עם זה בשלום".

ברק בכר (עמרי שטיין)ברק בכר (עמרי שטיין)

מפחדים ממך?
"אני מאמין שיש כאלה שכן, ואני לא יודע מה הסיבה. יש אנשים שלא מכירים את יובל ויש שכן. אלו שמכירים אותי לא מפחדים ממני. אני בן אדם פשוט שאומר את מה שאני חושב מבלי לפחד. אני יודע בעצמי שזה לא טוב שאני אמיתי בהרבה מקרים. כשאני יושב עם בעלי קבוצות, אני אומר להם את האמת. 90% מהמאמנים שיושבים עם בעלי קבוצות, אומרים להם מה שהם רוצים לשמוע. אני יודע שאני עושה טעות, אבל אני לא יכול לשנות את זה".

אז אולי בגלל שאתה לא משנה את זה, אתה לא מקבל ג'ובים.
"אני אומר להם מה אני חושב על הקבוצה, מה אני חושב על בחירת השחקנים והזרים. הרי אחד שרוצה להתקבל למשרה ויגיע לראיון עבודה, יבוא ויגיד לבעלים את מה שהם רוצים לשמוע. שיש קבוצה מוכשרת, שיש צעירים טובים. אני אומר רק את האמת ויש בעלים שהאמת לא טובה להם. מנגד, יש בעלים שאומרים: "הבן אדם בא ואמר לי את האמת, דווקא אותו אני רוצה". אם תיקח את הרזומה שלי, ב-99% מהמקומות שהייתי, תיקח את נקודת הפתיחה ונקודת הסיום, עשיתי דברים מדהימים".

יובל נעים (רדאד ג'בארה)יובל נעים (רדאד ג'בארה)

אם היית "משחק את המשחק" יותר, אולי היית במקום אחר?
"קודם כל אתה צודק. אבל אני לא מסוגל לעשות את זה. לא השתנתי מהרגע שהייתי צעיר. מהרגע ששירתתי בשלישות בר"ג. אני אספר לך סיפור: התקשר אליי בחור שהיה איתי בצבא ונהיה דתי חרדי. לא דיברנו קרוב לעשרים שנים. הוא אומר לי: "תשמע, אני חייב להגיד לך משהו. אני רואה אותך לפעמים שהמשחקים משוחקים בימי חול. לא השתנית מהחייל הבעייתי שהיית". אמרתי לו: "לא השתנתי כי גם אני לא רוצה להשתנות".

מה דעתך על כל משחק הכיסאות בקרב המאמנים?
"זה מצחיק אותי. זה הרבה משחק של סוכנים. יש סוכנים שיש להם קשר טוב עם בעלים של קבוצה מסוימת והדלת שלהם יותר פתוחה. אבל אחר כך? זה מה המאמן יעשה, איזה תוצאות הוא יעשה. הסוכן יכול להכניס את המאמן לקבוצה, אבל אחרי זה הבמה היא של המאמן. אני חושב שיש מאמנים טובים שגם אם לא הלך להם במקום מסוים, הם יכולים להצליח במקום אחר. הקטע הזה הרי של החלפת מאמנים, נהוג בכל העולם. אם החליפו את מוריניו ואת אנצ'לוטי, אז אין שום סיבה שזה לא יקרה בארץ. אני חושב שבחירת המאמנים בארץ היא לא טובה".

ז'וזה מוריניו וקרלו אנצ'לוטי (רויטרס)ז'וזה מוריניו וקרלו אנצ'לוטי (רויטרס)

עשית טעויות שאתה אומר לעצמך שאם לא היית עושה אותן, אולי היית בליגת העל?
"ברור שעשיתי. אבל אם אתה לוקח אותי, אתה לוקח את התוצאות והמקומות שהייתי, לא כל המאמנים היו מצליחים לעשות את זה, גם הבכירים שבהם. קודם כל, לא היה להם אומץ לעשות את זה. לפעמים כשאני מגיע לקבוצות בליגה א' ואני דורש מחיר מסוים, אז הם ישר קופצים. אני אומר להם, חבר'ה זה לא הרבה. אם תרצה לקחת מאמנים מהדרג השני בליגת העל, גם אם תיתן להם כפול כסף, לא יהיה להם את האומץ להגיע לאמן בליגה הזו. ואז נופל להם האסימון. אני פעם אחת רוצה, גם בכתבה הזאת, שיופיע הרזומה של יובל נעים.

הרי אם אתה רוצה להתקבל לתיכון או לאקדמיה, מה רוצים ממך? תעודות. פעם אחת אני רוצה שיראו את הקבוצות שלקחתי ומה עשיתי איתן. פעם אחת בקריירה, הייתה לי אי הצלחה. באשדוד. התנאים מלכתחילה היו קשים. אני לא בא בטענות לאף אחד. כשהגעתי היה ברור לי ולג'קי שאנחנו צריכים לשנות. לא הצלחנו לעשות את זה. קרה נס שאחרי שעזבתי, הם נשארו בליגה וזה יצא לטובה. אני אף פעם לא ירדתי ליגה ולא אימנתי במכבי חיפה או מכבי ת"א. תמיד אימנתי את הקבוצות שהן אנדרדוג. בליגה לאומית? תמיד כשהייתי קצת פייבוריט עליתי ליגה. כשהייתי פייבוריט בליגה א' שלוש פעמים, עליתי ליגה. אמנם באדומים אשדוד עזבתי קצת לפני, אבל מי שרוצה לתת לי קרדיט על בניית הקבוצה, יכול לתת לי".

יובל נעים (איציק בלניצקי)יובל נעים (איציק בלניצקי)

מה קרה שם באמת, באדומים?
"האווירה שלי עם האוהדים לא הייתה מספיק טובה. כי יובל נעים אומר הכול בפנים. שם היו רגילים שהם יכולים להגיד למאמן הכול, לדבר בצורה לא יפה. להם מותר הכול ולמאמן אסור כלום. היו הרבה אנשים דומיננטיים בקהל שהעמדתי אותם במקומם. דרך אגב, היחיד ששילם שם כסף היה רוני חג'ג'. כל אלה שמשחקים אותה בעלים מסביב, חוץ מרעש או להזיק, לא עשו שום דבר. הבן אדם היחיד ששילם כסף, יותר או פחות, היה חג'ג'. היה להם נוח, כי הרבה פעמים הוא היה בחו"ל, לשחק אותה בעלים. הם לא הביאו שקל אחד למועדון ומה לעשות שיש מאמנים שמוכנים להבליג על התנהגות לא יפה של אנשים, אני לא מוכן".

התאכזבת שלא אתה זה שקצרת את הפירות בעלייה ועזבת כמה מחזורים לסוף?
"ברור שהתאכזבתי, אבל שמחתי מאוד שקבוצה שאני בניתי ו-90% מהשחקנים הגיעו אליה בזכותי עלתה. רוני חג'ג אמר באיזשהו ראיון בצורה ברורה שהעלייה רשומה על יובל נעים. אני לא רוצה לקחת קרדיט לעצמי, אלא על דברים שעשיתי. באו אנשים אחריי אם זה יאיר אזולאי, עידן שריקי, מידן קצר, מאמן השוערים, אליקו, מאמן הכושר. אם מגיע להם הקרדיט, אתן להם אותו באהבה".

יובל נעים (רדאד ג'בארה)יובל נעים (רדאד ג'בארה)

מה קרה עם אוהד קדוסי, זה לא נראה טוב בתקשורת.
"90% מהסיפור הזה יצא מהקשרו. אני אתן לך את העובדות ואתה תראה שאולי גם אתה קצת התבלבלת בעובדות. קדוסי חתם באדומים אשדוד ומלכתחילה הוא רצה ללכת. הוא הגיע למקום וישר רצה לעזוב לכפר שלם. לפני שהתחילו המשחקים. הוא בא להתאמן באדומים, לא הסתדר לו עם המאמן או ההנהלה. קדוסי לא עשה את ההעברה בפורטל של ההתאחדות לאדומים.

הוא היה שייך לכפר שלם ורצה לחזור לשם. באתי ואמרתי לו: "קדוסי זה לא ילך. לא ילך בדרך טובה או לא טובה. אתה לא תוכל לחזור לכפר שלם. הביאו אותך ובנו עליך". היו אנשים בכפר שלם שבלבלו לו את המוח שנסתדר עם ההעברה ואני הבהרתי לו שיש לו שתי ברירות: או להיות באדומים אשדוד, שפנו אליו ראשונים ונתנו לו את החוזה שהוא רוצה, או לעלות ליציע. הוא אמר לי ‘טוב’. שבוע שבועיים היה לו קשה, נפל לו האסימון, הוא עשה את ההעברה בפורטל והתחיל להתאמן".

אוהד קדוסי (נעם מורנו)אוהד קדוסי (נעם מורנו)

"התחילה הליגה, קדוסי לא עשה את מה שהוא צריך לעשות. הוא התאמן כמו שצריך וכמו מקצוען תמיד, אבל במשחקים לא עשה מה שאני מבקש, ואני לא מדבר על גולים. הוא לא הראה רצינות ואכפתיות. אם רק אני הייתי אומר את זה, אולי זה היה נראה שליובל נעים יש משהו נגד קדוסי, והוא היה שחקן שלי בעכו והפועל פ"ת. אחרי זה הייתה לו פציעה אחרי המחזור השלישי של חודש, אחר כך הוא חזר להתאמן ולא עשה מה שאני והצוות המקצועי מצפים ממנו. 

אני שוב מדגיש – לא מדבר על מספרים, גם לא על אימונים כי הוא הכי מקצוען שיש. אמרנו לו שאם הוא לא משנה את הדברים האלה, הוא לא יהיה בתוכניות המקצועיות. זכותנו בתור מועדון. הוא הושעה לחודש, אחרי חודש הוא אמר לי שהוא רוצה לחזור להיות עם הקבוצה. בשיחה של שתי דקות הבהרתי לו שאין בעיה, אבל אם הוא חוזר וחוזר אותו דבר, חבל לו לחזור, מילה במילה. אם תיכנסו לאתר ההתאחדות לכדורגל, אתם תראו שחוץ מהחודש שהיה פצוע והחודש שהיה מושעה, הוא שיחק מעל 90% מהמשחקים. מה מצטייר בציבור? שיובל נעים לקח את קדוסי ולא נתן לו לשחק. אז תבדקו את העובדות".

אוהד קדוסי (עמרי שטיין)אוהד קדוסי (עמרי שטיין)

אבל ידעת שהמצב יכול להיות לא נעים, למה להחזיק שחקן בכוח?
"קודם כל, יש הרבה בדברים שלך, אבל אני עובד מול בעלים מאוד דומיננטי, שאני מכיר אותו. בשיחות שהיו לי עם הבעלים, היה ברור שקדוסי לא ישוחרר. מצד אחד אתה צודק ומצד אחד לא, ואסביר: יובל נעים מקבל קבוצה בליגה א'. אנחנו מתארגנים לקראת העונה, 90% מהצלחה של מאמן זו בניית קבוצה. בליגה א' יש שני חלוצים מובילים לאורך שנים: אוהד קדוסי ויוסי אסייג. אני הלכתי על קדוסי. כשהחתמתי את קדוסי, בא אליי הבעלים ואמר שהוא רוצה גם את יוסי אסייג. אמרתי לו: "אין לי שום דבר נגד אסייג, אבל שניהם משחקים באותו התפקיד ואני משחק עם חלוץ אחד". הוא אמר לי שהוא רוצה את אסייג כדי שקבוצות אחרות לא ייקחו אותו וככה עשינו. כשאתה לוקח את השחקנים הדומיננטיים אליך, הסיכוי הכי גדול לעלות שהוא שלך".

מה דעתך על מה שקורה בנבחרת?
"קורה שם דבר שלא היה שנים, ואני לא מדבר על התוצאות, אלא על הניהול. זה ברור שהשחקנים מנהלים את המאמן. זו פעם ראשונה בהיסטוריה שזה קורה. נוח להם איתו, טוב להם איתו, הם קובעים מה יהיה. אני הראשון שנתתי קרדיט לווילי ואמרתי בואו ניתן לו צ'אנס. אני לא מדבר על תוצאות, אלא על דרך. הנבחרת חייבת לשנות את פניה. היא צריכה לשחרר את כל השחקנים המבוגרים יותר חוץ מערן זהבי ואלי דסה, ולשחק עם השחקנים הצעירים.

ערן זהבי ואלי דסה (רדאד ג'בארה)ערן זהבי ואלי דסה (רדאד ג'בארה)

הרי אומרים שרק חמור לא משנה את דעתו. הנבחרת יכולה לעלות רק מבית שנהיה עם איי פארו, מלטה, סן מרינו ומולדובה. אם יארגנו בפיפ"א בית כזה, נעלה. בכל בית אחר לא נעלה. אם יגידו שמבית של שש נבחרות, יש חמש שעולות, אולי נעלה. אבל כל הזמן ברור אחרי כל הגרלה שאין לנו סיכוי לעלות ולא עושים עם זה שום דבר. אנחנו מפסידים שנים. יש משחק של נבחרת ישראל ואף אחד לא יודע. אני אדבר על עצמי. אני מהכדורגל נכון? ב-90% מהפעמים אני לא יודע בכלל שיש משחק נבחרת".

אז מה היית עושה? לוקח מאמן זר או ישראלי?
"מבחינתי זו לא הבעיה. יש זרים טובים ויש ישראלים טובים. זה הראיון החמישים שלי בחיים או יותר, ואני מרגיש שאני חוזר על עצמי כמו תוכי. מה הבעיה לקחת נבחרת ולעשות דרך? קח את זהבי ודסה ותבנה סביבם נבחרת צעירה. לא מעניין הקמפיין הקרוב או זה שאחריו. אבל זה יכול להיות שאני רואה ראיון של רוטנשטיינר, שיש לו בסגל רוב מוחלט של שחקנים בסגל מעל גיל 30 והוא אומר שאת התוצאות נראה עוד 10-15 שנים? זה לא נשמע לך מצחיק? או שהוא אמר שבישראל לא יודעים מה זו רשימת המתנה. אני באותו רגע קורא לו ושולח אותו הביתה. הוא מסתלבט על ראשי ההתאחדות, שהם אנשים טובים, ואין להם מושג בכדורגל. אני אגיד לך משהו: אין לי בעיה עם המינויים בנבחרות הצעירות. אבל מינו את יילה חוס, אני מוכן להתערב עם כל אחד ולהוכיח שכל המינויים הגיעו חצי שנה לפני שהוא הגיע. יכול להיות שאחרי שסימנו אותם, הכניסו אותם לראיון עם יילה חוס".

וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

יש בעיה בבחירת המאמנים?
"אם אתה מביא מנהל טכני זר בנבחרת הבוגרת או הצעירות ומאמן מסוים לא יודע לדבר אנגלית, הוא לא יהיה שם. חבר'ה, זה לא בית ספר וול סטריט ללימוד אנגלית. מתעסקים פה בכדורגל: אם המאמן טוב, יודע לקדם שחקנים, לקח קבוצות קטנות ועשה בהן תוצאות. את זה אתם צריכים למדוד. אני אגיד לך יותר מזה: בישראל אם אתה מתראיין בספרדית או באנגלית הערך שלך עולה בעשרות מונים לעומת מי שמתראיין בעברית.

בישראל אוהבים מאמנים עם חולצות לבנות, שמשלבים ידיים ומעריכים אותם יותר. כל מה שאני אומר נשמע מצחיק, אבל אני מאמין בדיוק במה שאני אומר. אוהבים מאמנים כאלה הרבה יותר ממאמנים עם חולצות שחורות שמשתוללים על הקווים. צריך להבין שיש מאמנים כאלה ויש כאלה: קלופ משתולל, אנצ'לוטי רגוע, מוריניו משתולל, קונטה משתולל ודידייה דשאן יותר רגוע. זה באופי של המאמן אבל זה לא צריך לקבוע אם הוא מאמן טוב או לא. קחו את גיליון התוצאות של המאמן. מתאים לכם? קחו אותו. לא מתאים לכם? אל קחו אותו".

יורגן קלופ (רויטרס)יורגן קלופ (רויטרס)

מה דעתך על הבעיות בהגנה? הרי היית בלם.
"קודם כל, לאורך זמן וילי שיחק עם חמישה שחקני הגנה. יש כאלה שיקראו לזה התקפי ויש כאלה שיקראו לזה הגנתי. אני בחיים לא שיחקתי עם חמישה בהגנה, אבל אם אשחק ככה, ישחקו לפני ארבעה קשרים ולא שלושה. אתה רואה שלא הולך עם חמישה שחקנים, ותבדוק אותי סטטיסטית, עם ארבעה בהגנה קיבלו פחות שערים. אני אסביר לך בנוגע למצבים הנייחים: ניסו לפתור את הבעיה, לשמור אישית, לשמור אזורית, חלק וחלק. לא יעזור, השחקנים באירופה הם יותר חזקים ומהירים גם בקטע הזה. זה משהו שאנחנו לא יכולים לפתור אותו. עד שלא יהיה שינוי במבנה של השחקנים, בכוח.

גם במצב נייח המהירות קובעת. שהוא בורח לו, או יותר חזק ממנו. הרי ניסו הכול. הבעיה בשחקנים, שחקני ההגנה בישראל לא מספיק טובים. גם ההתקפה: אם לא זהבי? אני זוכר את פרשת סרט הקפטן שאמרתי שאין תחליף לזהבי בישראל. זהבי בישראל זה כמו רונאלדו בפורטוגל ומסי לארגנטינה. אני אגיד לך עוד משהו: דאבור לא יכול לשחק בנבחרת. אני לא מקבל את זה שמקללים אותו בשל היותו ערבי, אני חושב שלי יש חברים ערבים וצריך לחיות כולם בדו קיום. אבל במצב שנוצר, אם אני מנתח את היכולת שלו מול הרעש סביבו, הוא לא צריך להיות בנבחרת. אם הוא היה זהבי מבחינת התרומה, הייתי חושב על זה".

סקוט מקטומיניי כובש מקרוב (רויטרס)סקוט מקטומיניי כובש מקרוב (רויטרס)

"הגיע הזמן שישחקו בנבחרת רק שחקנים שמשחקים בקבוצות שלהם. מצידי, אם שחקן רוצה ללכת לברצלונה ולהיות שחקן ספסל, הוא לא משחק בנבחרת. אופיר מרציאנו רוצה ללכת לפיינורד? זכותו, הוא רוצה להתפרנס ולהרוויח 500-700 אלף אירו. בנבחרת הוא לא ישחק. הוא ישחק בתנאי שהוא ישחק בפיינורד. הקשקוש הזה של הכדורגל הישראלי שמתאמנים ברמות הכי גבוהות, זה משהו שאני שומע הרבה שנים.

אם שחקן לא משחק, הוא לא יכול להתקדם ואין לו כושר משחק. נבחרת זו לא קבוצה, צריך לקחת את השחקנים בכושר הכי טוב בזמן הנוכחי. רוטנשטיינר לא התייחס לליגה הישראלית, לא ספר אותה. הוא לא לקח שחקנים. אני לא מסתכל על שני המשחקים האחרונים, זה כבר "הסוסים ברחו מהאורווה". כל שחקן שלא משחק, לא צריך להיות בנבחרת. צריך להגיד את זה מראש: ישוחקו ויוזמנו רק שחקנים שמשחקים ומשפיעים בקבוצות שלהם".

מונס דאבור (רדאד ג'בארה)מונס דאבור (רדאד ג'בארה)

"איך יכול להיות ששחקן כמו רפאלוב לא בנבחרת? תאר לך שזה היה בקבוצה ולא בנבחרת. הרי משה חוגג מנהל את בית"ר, יענקל'ה שחר את מכבי חיפה. יכול להיות נראה לך שיענקל'ה לא היה אומר משהו למאמן שלו בקבוצה אם שחקן כמו ליאור לא היה משחק? בקטע הזה, ראשי ההתאחדות היו צריכים להתערב, כי ליאור רפאלוב זה לא עוד שחקן. אני אגיד לך יותר מזה. אם ערן זהבי היה רוצה, ליאור היה בנבחרת, אני בטוח בזה. עושים לליאור עוול, חוסר כבוד. איך הוא מרגיש בבלגיה, שם הוא מלך, שנבחרת ישראל לא מזמנת אותו? איך הוא מרגיש מול החברים שלו".

מה דעתך על ליגת העל?
"אני חושב שבסופו של דבר מכבי חיפה תיקח אליפות, אבל הפועל ב"ש צריכה להיות צמודה אליה עד הסוף. אני לא קונה את כל הססמאות של לוקח זמן לחבר קבוצה. שלושה חודשים זה מספיק זמן לחבר קבוצה. אם אתה רוצה שנתיים או שלוש לחבר קבוצה זה לא יקרה, ובטח לא בישראל. בבאר שבע עשו סגל מדהים ורחב. מאז התקופה של טוני וואקמה, לא היה סגל כזה להפועל ב"ש. זרים מצוינים, ישראלים טובים. הם צריכים לרוץ עד הסוף. אם זה ייפול על הפוטו פיניש, אז בסדר. אבל אם הפועל ב"ש תיתן למכבי חיפה לפתוח פער, זה כישלון גדול.

שחקני הפועל ב"ש (ראובן שוורץ)שחקני הפועל ב"ש (ראובן שוורץ)

רוני לוי יודע את זה. צריך לשים את הססמאות בצד. אני חושב שמכבי ת"א זה מועדון גדול, אבל זו הקבוצה הכי חלשה שלהם בעשרים השנים האחרונות. כל הרכש שהם הביאו זה רכש של שחקני סגל רחב, לא כאלה שיכולים לשחק בהרכב של מכבי ת"א. בסגל של מכבי יש שחקנים יותר טובים מאלה שהביאו. יונתן כהן ודור פרץ עזבו כי לא הייתה להם ברירה, היו להם הצעות. אבל איתן טיבי ואיתי שכטר היו חייבים להישאר, לא רק מקצועית. גם בחדר ההלבשה. היו חייבים להשאיר אותם לפחות לעוד שנה אחת".

לא הגיע הזמן שם למאמן ישראלי?
"תראה, ברגע שזה הראש של הבעלים, לא תוכל לשנות את זה. הייתה לו הזדמנות להביא את בכר והוא לא עשה את זה, היו תקופות שזה היה אפשרי. זה בעלים שחי בקנדה וגם אנגלידיס מעדיף להביא מאמנים מהמקומות שהוא נמצא בהם כמו אנגליה וקפריסין. הם מאמינים בזה ועד עכשיו זה עובד בשנים האחרונות. יש מאמנים ישראלים שראויים למכבי, אבל זה לא משנה כי הבעלים לא מאמינים בזה. יהיה להם קשה להביא מאמן כמו איביץ', שהוא אחד המאמנים הזרים הטובים שהוא היה פה. הוא התאים לאווירה של מכבי. אם מאמן ישראלי יהיה קשוח יראו את זה בעין לא יפה. אם זר יהיה קשוח, יידעו איך לחיות עם זה. כי זה אחרת,  אם יובל נעים מעלה שחקן ליציע או אם איביץ' מעלה שחקן ליציע".

ולדימיר איביץ' (רויטרס)ולדימיר איביץ' (רויטרס)

בוא נחזור לב"ש, רוני שגה בכל פרשת ההתבטאויות עם הקהל? התלונות על הכדורגל שלו שמשעמם?
"זה רודף את רוני בשנים שהוא נמצא בישראל. גם בבית"ר ירושלים, הקבוצה שלו הייתה במצב טוב מאוד ביחס לסגל שלה. אבל להגיד לך שהתעלפתי על הכדורגל שהם שיחקו? לא. אותו דבר קורה בב"ש. רוני עשה טעות חמורה עם הקהל, אבל צריך להבין שלפני שהוא מאמן, רוני הוא אדם מאוד אמביציוזי. צריך להבין, שלפני שאתה מאמן, אתה איש משפחה, עם ילדים ונכדים. רוני פלט מילה. זו הייתה טעות לבוא ולהפיל את זה על אוהדי נתניה. לפעמים עדיף לשמור על זכות השתיקה. אומרים שאף בן אדם לא יצטער על מילים שהוא לא אמר. הוא היה צריך לבוא ולהגיד את האמת וזה קורה. זה קרה לי, זה יקרה לך ולמאמנים אחרים. לפעמים כשמקללים אותך בהקשר של הילדים שלך או על מחלות כאלה ואחרות, זה מוציא אותך מדעתך ואתה שוכח שאתה מאמן ומהווה דמות לחיקוי. אני אוהב את החכמים האלה שאוהבים לדבר על זה מהצד, אבל ברגע שזה יקרה הם יגיבו אותו הדבר".

איך אתה רואה את הממשלה החדשה בתור איש ימין?
"תראה, כשהיה את ביבי נתניהו בשלטון, הרגשת את הכוחניות שלו. זה היה מעבר למדינת ישראל. ביבי זה משהו גדול. אני לא מתייחס למה שהוא עשה או לא. קשה להשוות בין ביבי לבנט. יכול להיות שבנט עושה דברים טובים, אבל מה שבטוח, הממשלה הזאת יותר שקטה. כשהיה את ביבי, היה כל הזמן רעש, כל יום תיק אחר. אני חושב אגב שהממשלה הזאת עובדת ועושה עבודה טובה. כשהיה את ביבי, לקחו אותו בתור פרויקט. הזמן יעשה את שלו והמעשים שלהם יוכיחו. אם הם יעשו דברים טובים והעם ייתן להם את המנדט, אז שיהיה להם בהצלחה".

בנימין נתניהו (רויטרס)בנימין נתניהו (רויטרס)

איפה יובל נעים ממוקם מבחינת המאמנים?
"אני חושב שאולי אני לא בדרג הראשון של מכבי חיפה, מכבי ת"א וכו', אבל אני כן בדרג השני. בבית"ר כבר כן אימנתי, אבל כשהייתי שם לא היה כסף להביא שחקן ב-5,000 שקלים. שהגעתי לבית"ר, גאידמק ואיציק קורנפיין אמרו לי מראש שאין כסף להביא שחקנים. קח את זה או שלא. אבל זה לא שבאתי ובניתי את בית"ר. בסה"כ אני נמצא במקומות שטוב לי בהם והולך עם תחושת הבטן שלי. יובל נעים לא יכול להיות במקום שלא טוב לו בו. אם אני אחתום באיזשהו מקום, אני מבחינת אורח החיים שלי לא יכול לחיות במקומות שקטים, או מבודדים. יבואו אנשים וישאלו למה, או מה רע בשקט? אצלי, השקט הורג אותי.

אני אוהב בלאגן ורעש. אז הלכת לחתום במקום שלא טוב? מי ייסע לשם? מי יחיה שם? אני אוהב את הבית שלי, את האזור שלי. בגלל זה אני אומר, טוב לי איפה שאני נמצא והשם של הליגה לא מעניין אותי, אלא איך מעריכים אותי ומתגמלים אותי באותו המועדון. הרי כולם יודעים שיובל נעים זה לא מאמן של ליגה א'. אני הולך איפה שטוב לי: קם בבוקר, מתקלח, מניח תפילין, עולה לאוטו. יש הרבה מאמנים שעובדים וסובלים. לא טוב להם במקום שהם נמצאים בו, אבל הם חייבים את המשכורת ואני לא שופט אותם. לי יש את הפלוס הזה ששברתי את תקרת הזכוכית שאני לא מפחד לקחת על עצמי אתגרים".

יובל נעים (חגי מיכאלי)יובל נעים (חגי מיכאלי)

"קח דוגמה: קח את קובי רפואה וחיים סילבס. היו להם הצעות מהלאומית. למה הם לא לוקחים? כי הם לא רוצים. קובי רוצה קבוצות גדולות וזו זכותו, סילבס רוצה ליגת העל וזו זכותו. אבל זה מראה לך שיש להם את הפחד הזה. לי אין את הפחד הזה. אם אני מחר אצטרך לחשוב שאני צריך להשאיר קבוצה בליגת העל, אני אלך, אם אני אראה שאני צריך ללכת לקבוצה בליגה ב' להעלות אותה ואראה שם אופק, אני אלך. זה הראיון הראשון שלי בשנה האחרונה והיה לי טוב עם השקט הזה. לא הפריע לי או הדאיג אותי שידברו עליי. שידברו על אנשים אחרים או יפרגנו לאחרים".

מה קורה עם אלי לוי כיום? היה פיצוץ ביניכם. הוא זכה בתואר עם אשדוד, יצא לך לברך אותו?
"לא. לא יצא לנו לדבר. תשמע, זה לא עניין של כואב או לא. זה בן אדם שהייתי איתו מעל עשרים שנה והוא גם היה שחקן שלי. אני חושב שהוא מאמן מצוין שעושה תוצאות טובות בנוער, אבל נוער זה גם לא בוגרים. אין לי דברים רעים להגיד עליו. הייתה סיטואציה שבה חשבתי שהוא צריך להקשיב לי, אבל הוא הקשיב לאנשים אחרים וזה בסדר. בסך הכול החיים קצרים מדי בשביל לריב עם כל העולם. הרבה ניסו לעשות סולחה אבל זה עוד טרי וימים יגידו. אם נשלים? נחכה ונראה".

אלי לוי (חגי מיכאלי)אלי לוי (חגי מיכאלי)
אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30