יום רביעי, 17.08.2022 שעה 07:50

מאמני הכדורגל במגזר הערבי אובדי עצות

תקציבים לא ראויים, מגרשים לא מתוחזקים, הדרישות הגבוהות והלחץ משפיעים. ארבעה מאמנים נפרדו לאחרונה מקבוצותיהם בליגה א' צפון. מי ייקח אחריות?

|
הישאם זועבי (באדיבות אדהם זועבי)
הישאם זועבי (באדיבות אדהם זועבי)

החודש האחרון בקבוצות המגזר היה מטלטל במיוחד. ארבעה מאמנים מצאו עצמם בין הפטיש לסדן בקבוצות כדורגל שתקציבן לא יציב במיוחד, בטח כשאנחנו מדברים על מועצות מקומיות, אזוריות, כפרים וערים שכמעט ולא תומכים בספורט בגלל עניינים מוניציפליים. היות ומחלקת הספורט בתחתית הרשימה, הקבוצות מהמגזר הערבי מקבלות סטירת לחי בכל הקשור לתקציבים המיועדים לשכר שחקנים, מאמנים, אנשי צוות וכיוצא בזה. זה נהדר להביא מאמנים בעלי שם, בעלי ניסיון ושיש להם השפעה חזקה על חדר ההלבשה. השאלה היא מה עושים אחר כך כשמתחילות הבעיות הכספיות. מדוע מעמדו של המאמן במגזר הערבי טעון כל כך?

אם לא די בכך, מרבית מהמגרשים במקומות אלו אינם במצב ראוי לכדורגל. דוגמה חיה לכך אפשר למצוא בשלושת מארבעת קבוצות הליגה הלאומית. מועדון ספורט כפר קאסם, הפועל אום אל פאחם ומכבי בני ריינה. הראשונה משחקת במושבה בפתח תקווה והשתיים האחרות מארחות באצטדיון גרין שבנוף הגליל. גם בליגה א' המצב דומה. אמנם יש מגרשים, אבל הם לא ברמה גבוהה ובטח שלא מאפשרים התפתחות הכדורגל בעיר או בכפר או במועצה המקומית אליו שייך כר הדשא. העונה אף החליטו בהתאחדות לעבות את הליגות ל-18 קבוצות בעקבות מחלת נגיף הקורונה. ארבע יורדות ועוד אחת שתשחק במבחנים על חייה. "הלחץ הזה גורם למועדונים להיות במתח רב. המאמנים על כיסאות שרוקדים סמבה. כל שבוע מישהו אחר יכול ללכת", מספר אחד המאמנים המוערכים בליגות הנמוכות ל-ONE.

מוסטפא שיח' יוסף, עיסא נוג'ידאת ומחמד בלעום (באדיבות אמיר חאג' יחיא)מוסטפא שיח' יוסף, עיסא נוג'ידאת ומחמד בלעום (באדיבות אמיר חאג' יחיא)

אם כן, הלחץ הגבוה והתוצאות המאכזבות לאחרונה, אילצו ארבעה מאמנים להתפטר והם לא היחידים. עיסא נוג'ידאת החליט להיפרד מצעירי טייבה בעקבות בעיות משפחתיות ובעקבות המרחק הרב מביתו בבועיינה נוג'ידאת לטייבה. "אני כמעט ולא רואה את האישה והילדים, זה בלתי אפשרי", אמר עם פרידתו. זאת ועוד, טייבה, עם נוג'ידאת על הקווים, השיגה בתקופתו האחרונה שם שלוש תוצאות שלא סיפקו את הסחורה, בטח כשאנחנו מדברים על הפסד צורם (5:1) להפועל רובי שפירא חיפה בתחילת החודש הנוכחי. לזכותו ייאמר כי לקח את הקבוצה העונה עד לסיבוב ח' בגביע המדינה בכדורגל, וב-12 משחקי הכדורגל בהם עמד על הקווים, השיג שבעה ניצחונות, שלוש תוצאות תיקו ורק שני הפסדים. 

עיסא נוג'ידאת על הקווים (באדיבות אמיר חאג' יחיא)עיסא נוג'ידאת על הקווים (באדיבות אמיר חאג' יחיא)

גם הישאם זועבי הוותיק והמוערך נפרד לאחרונה לקבוצתו. אחרי שני הפסדים רצופים ואשפוז אמו, החליט שנכון לכרגע הוא מתרחק מהכדורגל ומתמסר כל כולו למשפחתו, כשאימו במרכז התמונה. "תודה לכל מי שהאמין בי בשנתיים האחרונות ובריאות איתנה לכולם", כתב בדבריו. נביל אבו הלאל החליט להיפרד אתמול (שישי) מהפועל בני ערערה עארה אחרי טענות קשות כלפי מי שהיה צריך להביא חיזוקים למועדון. "אי אפשר להמשיך ככה. במקום להתחזק, חזרתי מהפגרה עם קבוצת כדורגל חלשה יותר. אני לא יכול להוציא את הקבוצה מהבוץ, לצערי. תודה לכולם", אמר עם פרידתו. גם אדהם זועבי הודיע על פרידה אתמול מהפועל בני פרדיס, אחת הקבוצות החלשות בליגה, ששקועה עמוק בתחתית ולא מוצאת דרך להוריד מעליה את עננת הבעיות הכלכליות הכבדה. "אני עוזב. אין כסף, אין שחקנים, אי אפשר להמשיך ולהתנהל בצורה הזו", סיפר עם פרידתו.

אדהם זועבי (אלבום פרטי)אדהם זועבי (אלבום פרטי)

המרדף אחרי המאמן האחרון בעיצומו. "רוצים לראות את אדהם זועבי ממשיך", מספרים במועדון. המועצה המקומית אף התערבה ועדיין מחפשים שם פתרון לפלונטר שנוצר. השאלה המתבקשת היא האם באמת יחזור והאם כדאי לו להמשיך ולהכתים את שמו, בטעויות שאינן קשורות אליו בכלל. הרי מגרש אין, השחקנים לא קיבלו שכר עד כה (צ'קים דחויים ללא הבטחות של ממש), חוסר אמון של השחקנים בהנהלה ומקום בטבלה שמוביל לפירוק.

מבין הארבעה, נכון להיום, נוג'ידאת בחיפושים אחר קבוצה. השם שלו עלה בלא מעט קבוצות, כאשר הבולטת ביניהן זו הפועל כאוכב. נביל אבו הלאל מעדיף להישאר במחלקות הצעירות של ערערה ולהתרחק מקבוצות בוגרים כרגע. צריך שינוי במועדוני כדורגל במגזר הערבי ובכלל, בכדורגל הישראלי. לאחרונה, עלתה הצעה נהדרת במשרדי ההתאחדות לכדורגל. ניהול תקין ודו"חות כספיים גם בליגה א' – סוג של רשת ביטחון בעבור מאמנים ושחקנים שיגיעו למועדוני כדורגל שמציעים סכומי עתק ולא יכולים לעמוד בהם בסופו של דבר. תהיה כאן בקרה על כספים ובעבור מאמני כדורגל זו יכולה להיות בשורה של ממש. הכדורגל לא יכול להימשך כך. זה לא נראה מקצועי ומעמיד את הכדורגל שלנו בדילמה.

עיסא נוג'ידאת, אדהם זועבי ומוסטפא שיח' יוסף (באדיבות יונתן גינזבורג)עיסא נוג'ידאת, אדהם זועבי ומוסטפא שיח' יוסף (באדיבות יונתן גינזבורג)
הישאם זועבי (באדיבות צעירי כפר כנא)הישאם זועבי (באדיבות צעירי כפר כנא)
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו