יום רביעי, 06.07.2022 שעה 19:00

"אז שיגידו שאני פרובוקטור, כל האמצעים כשרים"

בלם שמשון כ. קאסם, עידן ויצמן, בראיון: הטלפון מהמס' הלא מזוהה, העונה שהייתה יכולה להיגמר אחרת, הגיל שלא מפריע ולמה הוא מכונה "המתסיס הלאומי"

ליגות נמוכות 21-22
 ליגה א צפון 
7224-6034עירוני טבריה1
5850-6634מ.ס. טירה2
5729-5034מ.ס. צעירי טייבה3
5641-5934הפועל הרצליה4
5534-4634הפועל בועיינה5
5439-5234הפועל בני זלפה6
5438-4633מכבי טמרה7
5033-4334מכבי צור-שלום8
4939-4933הפועל ב.א.גרבייה9
4852-6934מ.ס. צעירי כפר קנא10
4854-5634הפועל כפר-קנא11
4550-6234הפועל כאוכב12
4337-4533עירוני נשר13
4249-4134הפועל מגדל-העמק14
3667-4134הפועל בני פרדיס15
2666-3834הפועל בני ערערה16
2691-2633הפועל איכסל17
2490-3434מ.ס רובי שפירא18
 ליגה א דרום 
7525-6634מכבי קביליו יפו1
7324-7434הפועל כפר שלם2
7327-6534שמשון כפר קאסם3
6245-5434מ.כ. ירמיהו חולון4
5931-5234הפועל מרמורק5
5627-3834מכבי יבנה6
4844-3534מ.כ. מכבי אשדוד7
4639-3934מכבי שעריים8
4240-4334מ.ס. דימונה9
4038-4034הפועל בקעת הירדן10
3957-5634שמשון תל אביב11
3741-3534מכבי הרצליה12
3750-3734בני אילת13
3541-3734מ.ס. עירוני כסייפה14
3357-5034הפועל אזור15
3374-3634בני לוד16
3057-3634א.ס. נורדיה ירושלים17
1594-1834הפועל אשקלון18
לוח משחקים
  • הפועל כפר שלם
  • 3 - 1
  • הפועל ראשל"צ
|
עידן ויצמן (רדאד ג'בארה)
עידן ויצמן (רדאד ג'בארה)

הבלם הארוך בארץ? אולי בגלל גובהו (1.86) ואולי בגלל גילו (37), אבל עידן ויצמן ממשיך להכות גלים בכדורגל הישראלי. את עונת 2021/22 פתח קצת אחרי כולם, או יותר נכון באוקטובר האחרון, בקבוצת הכדורגל שמשון כפר קאסם, זאת לאחר שהגיע אליו טלפון מסתורי שבדיעבד, כך מספר, היה מאיהאב סרסור, הבעלים של המועדון. ויצמן, שמתגורר בצפון הארץ, היה צריך לחתום בתחילת העונה בהפועל בני פרדיס, קבוצתו של ניזאר גנאיים, שרשמה ירידת ליגה אחרי שנתיים בלבד בליגה השלישית בטיבה בארץ. יובל נעים ביקש לראות את ויצמן ("לראות שאני בריא", הוא מציין). משם, הכל היסטוריה, בעונה שהסתיימה בהפסד צורם בדקה ה-119 להפועל כפר שלם במסגרת גמר הפלייאוף במחוז הדרומי.

אוקטובר 2021. הטלפון מצלצל, אתה לא עונה. לא כי אתה לא רוצה, אלא כי רגע התעסקת במשהו אחר. אחר כך קיבלת הודעה. הבנת טוב מאוד מה רצו ממך.
"לפני הטלפון שבגללו הפכתי לשחקן שמשון כפר קאסם, התחלתי את העונה בבית. היו לי הצעות מליגה א' צפון ואפילו מליגה ב', בקבוצות שרצו לעלות ליגה, קבוצות שמנהלים אותן חבר'ה שאני מכיר טוב מאוד. בשורה התחתונה, לא הייתה הצעה שקסמה לי. חיכיתי בבית עד שלא יכולתי יותר. בהפועל בני פרדיס, למשל, רצו לעשות משהו מאוד יפה. התאמנתי שם פעם-פעמיים וכבר הייתי על סף חתימה. ביום שלישי לאחר מכן כבר הייתי צריך לחתום על הכול, אבל יום קודם לכן קיבלתי הודעה ממספר שאני לא מכיר".

"לא עניתי לפני כן לטלפון כי לא הגעתי אליו, אז שלחתי לו הודעה 'מי זה?'. הוא ענה לי, בלי להגיד לי מה שם שלו ש'יובל נעים רוצה לראות אותי מחר בבוקר'. בדיעבד, הבנתי שזה איהאב סרסור, הבעלים של הקבוצה. לא הכרתי אותו אז. בהתחלה, הייתי בטוח שצוחקים עליי. אף פעם לא היינו חברים באמת אני ויובל. אף פעם לא דיברנו בטלפון, רק כשנפגשים אז שלום-שלום. עם כל הכבוד לי אליו, אז שבזמנו הוא היה בהפועל רמת גן ואני הייתי בהכח מכבי עמידר רמת גן. הייתי בטוח שמישהו מנסה לספר בדיחה לא טובה. ביקשתי מאיהאב את הטלפון של יובל, בכדי להבין שזה ממשי ולא צוחקים עליי פה".

יובל נעים (מיכה בננו)יובל נעים (מיכה בננו)

מה עובר לך בראש?
"מה לי, בגיל 37, לנסוע עכשיו לסוף העולם ולשחק שם? אני כבר אחרי הפיק שלי. אני כן מחפש אתגרים חדשים בחיים שלי, אבל לא עד כדי כך. למרות שהשיא מאחורי, אני עושה מעבר למצופה, מעבר למה שמבקשים ממני במועדונים בהם חתמתי בשנים האחרונות. לראייה לכך, עשינו עונה מדהימה עם נתונים מרשימים עם שמשון כפר קאסם בשנה הזו. מאז שיובל נעים הגיע למועדון, הוא השתנה מקצה לקצה. אז כן, דיברתי עם יובל. הוא שאל אותי מה העניינים והאם אני בבית. אמרתי לו שאני בדיוק מתאמן עם איזו קבוצה בצפון וצפוי לחתום אצלה מחר. הוא אמר לי בנחרצות: 'לא, לא, לא. מחר בבוקר יש אימון בכפר קאסם, תבוא. אני רק רוצה לראות שאתה בריא'. הוא אמר לי במפורש שלא מדובר במבחנים. הוא רצה לראות בעיניים שאני בריא, שהכול בסדר".

הלכת.
"כן, גם ככה לא היה לי אימון בבוקר ביום שלישי למחרת יחד עם הפועל בני פרדיס. אמרתי מה כבר יכול להיות. הלכתי לשם. יובל נעים עשה לנו משחק אימון, לראות שאני באמת כשיר והכול הלך חלק. בסיום האימון הוא פנה אליי ואמר לי שאני פה. אחרי שהודיע לי את הבשורה, הייתי צריך לראות איך אני פונה לניזאר גנאיים, הבעלים של הפועל בני פרדיס, ומספר לו שאני חותם בסופו של יום בליגה א' דרום, בקבוצה אחרת לחלוטין מהנוף אליו אני רגיל. בכל זאת, אנשים מאוד טובים בפרדיס. לא רק ניזאר, גם המאמן, אדהם זועבי ומחמוד עבאס, חברים טובים. אפילו הצלחתי להביא איתי עוד שני שחקנים לקבוצה בכדי לחזק אותה, בדמותם של דור מלכה וניראל מחפוד".

עידן ויצמן במדי עירוני טבריה (יונתן גיזנבורג)עידן ויצמן במדי עירוני טבריה (יונתן גיזנבורג)

כשאתה נפגש עם ניזאר גנאיים, איך אתה נפרד ממנו?
"אמרתי לו בפשטות. אני מאוד מכבד אותך, אבל עומדת בפניי הצעה מעניינת, מאתגרת עם סכומים יותר טובים, עם אתגר מקצועי הרבה יותר גדול ואני הולך על זה. ייאמר לזכותם של אדהם זועבי וניזאר, שבאמת היו צריכים שחקן מנוסה וחזק בקבוצה שלהם, כי הבינו אותי. אמרו לי ‘מברוכ’ ושיהיה לי בהצלחה בשמשון כפר קאסם ושאעשה איתם תוצאות טובות. נפרדנו לשלום ברוח טובה שאפשר יהיה גם בשנים הבאות אולי להיפגש. הם כלל לא התעצבנו על זה שאני מודיע להם ברגע האחרון. הדלת תמיד תישאר פתוחה, כך נאמר לי".

נחתת באוקטובר בכפר קאסם כבלם הוותיק בן ה-37, תחת הנהגתו של יובל נעים, בליגה לא פשוטה בכלל. איך מסכמים עונה מבחינה אישית וקבוצתית?
"אני לא חושב שאפשר להגדיר את העונה הזו כאכזבה, כישלון או פספוס. אי אפשר להגיד מילה שלילית על העונה הזו. זאת הייתה עונה נהדרת שלנו. אני חוזר ואומר: אם הייתה קבוצה העונה שהייתה מסוגלת לעלות לליגה הלאומית זאת שמשון כפר קאסם. כל הנתונים היו לצידה. מבחינת סגל השחקנים, מבחינת המאמן והצוות המקצועי והניהולי במועדון. לחשוב ששמשון כפר קאסם התחברה לקבוצה חזקה במיוחד רק בסוף אוקטובר ולחשוב מה היה קורה עם עוד 21 נקודות היו שלנו? זה מטורף. זה הדבר הכי מתסכל, אבל זה גם מה שהופך את העונה הזו לגדולה במיוחד בוודאי מול קבוצות קשות במיוחד בליגה א' דרום".

עידן ויצמן (שחר גרוס)עידן ויצמן (שחר גרוס)

"בשונה מליגה א' צפון, גם משחקים מול הקבוצות הקטנות, קבוצת תחתית, זה לא טיולים – לבוא ולקחת נקודות. ממש לא. כי אם לא תשחק טוב ולא תביא את המקסימום שלך, אתה תפסיד נקודות ותצטער על זה. חבל מאוד שלא הצלחנו לעשות את מה שרצינו מהמקום הראשון. קודם כל ביקשו מאיתנו להוציא את שמשון כפר קאסם מהתחתית, שהייתה אז במקום העשירי. בכל זאת, עונה עם ארבע יורדות ועוד קבוצה שהולכת למבחנים בסוף שנה. אחרי שהגיעו התוצאות הטובות, הכול התחבר, ורצינו את הפלייאוף העליון. עם האוכל בא התיאבון, אמרו שאפשר ללכת על כל הקופה בכל הכוח ולעשות עלייה. נכון, זה לא היה תלוי בנו, אבל ידענו לעשות את המוטל עלינו. ההפסד בכפר שלם לא הגיע לנו. מילא, שיחקנו רע, אז אתה אומר שלא מגיע לך. אבל הצגנו מחצית מהסרטים, עד שכפר שלם השוותה. היינו רגע מבעיטות עונשין מ-11 מטרים. לצערנו השער בדקה ה-119 סיים עונה בטעם קצת מר. שלושה ימים לאחר מכן, היה קשה לי לתקשר עם קרוביי".

כבר הזכרנו את זה לא פעם. אתה בן 37 ועדיין, למרות הגיל המופלג, מחזיק על הגב שלך את החלק האחורי של הכדורגל הישראלי.
"כשהייתי צעיר, כבר קראו לי זקן ומבוגר מדי וזה היה נראה שאני משחק עם ניסיון של גיל מבוגר מדי. תמיד רציתי וידעתי שאגיע לשחקן כדורגל גם בגיל הזה. אני תמיד אומר: כל עוד אני בריא ויכול להיות על המגרש, אני ממשיך בדרך שלי. כשזה ישתנה, נחשוב פעם נוספת מה עושים הלאה. אולי על הקווים, אולי בצד הניהולי, מי יודע. נכון לכרגע, אני חי וקיים. כיף לי להיות שחקן שעדיין מעריכים אותו. ברור שלא כולם, תמיד יהיו את אלה שיבקרו ויגידו דברים שאינם במקום. אם תשאל את יובל נעים, וזה הדבר שאני הכי מעריך אצלו, זה שהוא לא הולך עם הזרם".

"אמשיך בדרך שלי כל עוד אני בריא". עידן ויצמן (רדאד ג'בארה)"אמשיך בדרך שלי כל עוד אני בריא". עידן ויצמן (רדאד ג'בארה)

מה הכוונה?
"הוא דמות שונה בנוף של הכדורגל הישראלי. אני סמוך ובטוח שהוא שאל כמה אנשים עליי. מה חושבים על עידן ויצמן. יש לנו בדיחה פנימית כזו, חצי בדיחה-חצי אמת, בחדר ההלבשה שיובל נעים אומר עליי שהוא שאל עליי בקרבת עשרה מאמנים ואחד עשר מהם המליצו שלא לגעת בי בכלל. אחד כל כך אוהב אותך, שהמליץ עליך פעמיים. גם אני יודע ומכיר מה אני שווה ומה היכולות שלי. הדומיננטיות שלי, החכמה שלי על כר הדשא, בחדר ההלבשה וכו'. נכון, יש מאמנים ומנהלי קבוצות שנרתעים מזה. בוא, אתה שחקן – תהיה שחקן. אל תתעסק לי בכל השאר. זה לא שאני קובע הרכבים, אני עושה העבודה שלי בשקט, בדרך שלי. מה שמוטל עליי, ייעשה. אני שחקן, אבל עם ערך מוסף".

ראית דבר או שניים בקריירה. שיחקת בהפועל חיפה, מועדון ספורט אשדוד, בני סכנין ואפילו בחו"ל. איך זה לשחק בביצה? בליגות הנמוכות?
"אני לא חושב שהייתי מגיע לליגה א' כל כך מהר, אחרי שהגעתי אליה בגיל 30, אם לא האיש היקר, שכבר איננו, אילן סוויסה זכרו לברכה, שבדרכו המיוחדת הציע לי פעם אחר פעם להגיע לקבוצה שלו. הוא הצליח לשבת עליי במשך ימים ולעבוד עליי בחן שלו. בקטע טוב, כן? הוא היה אדם זהב. בזכותו הגעתי לליגות האלו. אני תמיד מחפש אתגרים, כמו שאמרתי. ברור לכולם שאם אתה לא בליגה הבכירה ולא בקבוצות הנורמליות שם בליגה הזו, אז להתפרנס מכדורגל זה בלתי אפשרי. חיפשתי מה יביא פרנסה הביתה, איך לכלכל משפחתי. זה הרי בסופו של דבר מה חשוב לאדם רציונלי. בשורה התחתונה, אני לא שחקן שיכול להגיע לקבוצה וסתם להעביר עונה, במה שנקרא בקבוצה של עונה פיננסית. אני לא מסוגל. כשהגעתי לטבריה ראיתי אתגר חדש לנגד עיניי, בקבוצה שמורכבת מצעירים שרעבים להצלחה".

אילן סוויסה ז"ל עם עידן ויצמן (איציק בלניצקי)אילן סוויסה ז"ל עם עידן ויצמן (איציק בלניצקי)

משם הבנת שיש כדורגל גם בליגות הנמוכות.
"נכון. עד אז היו נקראות הליגות הנמוכות, ליגות האותיות ואף אחד לא התייחס אליהן. בשנים האחרונות יש פרסום, ולא מעט שחקנים בעלי שם, ברמה שלי, מגיעים לליגה א' לשחק בה ולהמשיך להיות קיים בתודעה. אפשר להגיד שהיא מבטלת לחלוטין את הליגה הלאומית. אם לוקחים את הליגה הלאומית, אולי בודדים, יותר מנוסים, יותר ותיקים, ירוויחו שכר הולם. היתר? זה לא שכולם בשכר חיילים, כן? אבל זה עדיין משכורות נמוכות מאוד לעומת מה שקורה בליגה א'. יש שחקני עבר שהפכו את ליגה א' למקצוע של ממש. קבלני עלייה למיניהם ועוד. למשל, אוהד אדלשטיין. אולי ארבע-חמש שנים בליגות האלה, אבל כל שנה כמעט מעלה את הקבוצה שאיתו לליגה הלאומית וממשיך להישאר בליגה א'. זה הפך להיות נוח. זה לא עושה אותך לשחקן פחות טוב".

אחרי כל מה שעשית בכדורגל הישראלי, יש עדיין מי שמבקר אותך. ‘המתסיס הלאומי’. למה זה?
"אני חושב שזו התשוקה שלי למקצוע. לקום בשש בבוקר ולנסוע מהצפון הרחוק עד לכפר קאסם, ארבעה אימונים בשבוע, בלי להחסיר אף אימון, זה לא דבר של מה בכך. יש מי שיבוא לליגה א' להעביר את הזמן, יש מי שיבוא להרוויח את הכסף. אני מגיע נטו מאהבה ולתרום את החלק והניסיון שלי במועדון בו אני נוחת. מה מתסיס? החוכמה שלי? זה שאני משחק גם הראש ולא רק עם הרגליים? אז שיגידו שאני פרובוקטור. שיגידו שאני מדליק משחקים ועושה בלאגן במגרש ומחפש להוציא שחקנים מהמגרש. כל האמצעים כשרים מבחינתי, אבל אני אף פעם לא אעשה משהו שהוא בגדר האסור".

אחמד שבל מתעמת עם עידן ויצמן (יונתן גינזבורג)אחמד שבל מתעמת עם עידן ויצמן (יונתן גינזבורג)

למשל?
"הדוגמה שהכי טוב ללמוד ממנה זה המשחק בין עירוני טבריה לאיחוד בני שפערם מהעונה שעברה. משחק על הישרדות בליגה א'. אמנם היינו קבוצה מליגה גבוהה יותר, אבל היינו נראים רע מאוד. קבוצה גמורה. הבנו שעיר שלמה על הגב שלנו. אם טבריה הייתה יורדת לליגה ב', זה היה מרסק עיר שלמה. בכדי שזה לא יקרה, כל האמצעים כשרים בכדורגל. שפרעם הייתה עדיפה בכמה רמות, בוודאי קבוצה שהשקיע הון על השחקנים שלה, שיכולים להתאים לליגה א' ויותר. היא עשתה סלט בליגה ב' ולא ברור איך לא עלתה ליגה. מה גם שהמשחק היה בעילוט, אז כן. היה צריך להפעיל את המוח קצת. לא רק הכדורגל יכריע בו. באותה עונה גם שימשתי כמאמן-שחקן. למשחקים האלה, הביאו אותי ואת השחקנים המנוסים כמו לירון אלימלך, כפיר בן דוד ועוד".

כך היה. שיחקת לאיחוד בני שפרעם בראש והשארתם אותם בליגה ב' אחרי חמישה כרטיסים אדומים!
"הרגע הראשון שהבנתי שאפשר לעשות שמח היה כשאחד מהשחקנים שלהם דרך על שחקן שלנו. אני ניגשתי אליו קרוב, ידעתי שהוא ידחוף אותי והוא יקבל את הכרטיס הצהוב. הפעולה הבאה שהציתה את העניינים הייתה כשעשיתי את עצמי בכאילו בועט בכדור. כאילו אתה עושה עליהם תרגיל. זה התסיס אותם, מה שהביא לאדום. פתאום שני אדומים לשפרעם שעזרתי להם לקרות. גם אחרי שני האדומים, הם היו עדיפים, כן? אבל ידעתי שאם ננצח אותם בראש, נישאר בליגה א'. הניסיון עשה את שלו. כל שפרעם רעשה באותם ימים אחרי ההפסד. אבל כבר אחרי שלושה ימים התקיימה סולחה בין המועדונים ומספר שחקנים. גם במשחק ההישרדות של הפועל מגדל העמק ישבו מאחוריי כל שחקני איחוד בני שפרעם של אותה עונה ולחצו ידיים. זה מאחורינו".

יובל נעים ועידן ויצמן (שחר גרוס)יובל נעים ועידן ויצמן (שחר גרוס)

איפה אתה בעונה הבאה?
"קודם כל, נוצר קשר כל כך טוב, גם מקצועי וגם אישי, ביני לבין יובל נעים. מבחינתי, ואני חושב שגם מבחינתו, כל קבוצה שהוא יסגור בה הוא ירצה שאני אהיה חלק מזה וכך גם אני. אם זה יסתדר? זה תלוי במועדון מבחינה כלכלית, שעות אימונים ועוד. אבל כן, אני פתוח לכל הצעה שתבוא. צריך להבין מה התוכניות של איהאב סרסור לקראת העונה הבאה. טרם ישבו איתנו, בכל זאת, רק הסתיימה העונה וכולם בחופש. בעונת 2022/23, אהיה בריא? אשחק כדורגל איפה? יש עוד זמן עד שנדע".

הפרישה באופק?
"זה עובר בראש רק בחלומות. אני קם מזיע בגלל זה. זה לא כיף. זה מאוד מפחיד. אני, באופן אישי, לא יודע מה לעשות חוץ מכדורגל. בחיים שלי לא עבדתי בשום דבר אחר, בזמן שחברים היו עושים כסף בקיץ. אני רק כדורגל מגיל צעיר. רק מזה התפרנסתי, גם היום בתור מנהל אקדמיית כדורגל בצפון. מאוד מפחיד אותי לחושב מה יהיה ביום שאחרי. למשל עכשיו, אני קם בבוקר ואין כדורגל. אני אומר לעצמי 'מה זה? איך חיים ככה? איך אפשר להמשיך את היום, מה אני עושה עכשיו?'. בליגה א' מסיימים מוקדם ומתחילים מאוחר, ככה שנותר פער עמוק יותר שבו אתה צריך לחפש את עצמך. אתה חודשיים-שלושה בפרישה, חוץ מאימונים האישיים שאני עושה". 

חסר טאקט: השאלה הטיפשית שהביכה את המאמן
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו