יום רביעי, 06.07.2022 שעה 04:21

מאסק בהלם? זו הדמות שחסכה לו 122 מיליון דולר

אחרי שחבר המושבעים האמריקאי קבע שטסלה צריכה לשלם 137 מיליון דולר פיצויים לאזרח שתבע אותה בגין טענות של גזענות, הסכום הופחת ל-15 מיליון בלבד

|
אילון מאסק. מאיפה זה הגיע? (רויטרס)
אילון מאסק. מאיפה זה הגיע? (רויטרס)

אילון מאסק מוכר ברוב העולם כאיש העשיר ביותר בעולם (מעל רבע טריליון דולר) או כמנכ”ל של טסלה ו-SpaceX, אבל נראה כי בשנים האחרונות הוא מסתער על תואר חדש – האיש המסוקר ביותר בעולם.

הסיפור האחרון בהקשרו של מאסק הוא הסיפור סביב רכישת טוויטר – סיפור שמתחילתו ועד סופו (כמעט סופו) מראה את הכוח האדיר שיש לאדם העשיר בתבל. זה התחיל בכך שמאסק ביצע סקר גולשים אודות תפקודה של טוויטר ולאחר מכן אף שאלה אם הוא צריך להקים מתחרה לטוויטר, מה שהוביל לצניחת מניות הרשת החברתית.

לאחר ששווי המניות צנח, דאג מאסק לרכוש 9% מהמניות, מה שהוביל לכך שהמניה זינקה ב-25 אחוז. כעת מאסק עסוק בהשתלטות מוחלטת על טוויטר, אבל זו לא הנקודה. הנקודה היא שזה פשוט לא ייאמן עד כמה אדם אחד משפיע ביד כה רמה על הכלכלה העולמית.

ועד כאן לחדשות הטובות בהקשרו של מאסק. כזכור לכם, לפני מספר חודשים פרסמנו את התביעה של מר אואן דיאז האמריקאי כנגד טסלה, בשל טענות של גזענות על בסיס יומיומי במקום העבודה – גזענות הבאה לידי ביטוי בין השאר בשימוש חוזר במילה “ניגר”.

אילון מאסק. טענות חמורות נגד טסלה (רויטרס)אילון מאסק. טענות חמורות נגד טסלה (רויטרס)

המושבעים באותו משפט מתוקשר קבעו כי עבור “עוגמת הנפש” שנגרמה למר דיאז, שלא נמנעה ע”י החברה, הוא יקבל פיצוי של 7 מיליון דולר, אבל זה לא העיקר – המושבעים גזרו על טסלה עוד 130 מיליון דולר במה שהוגדר כ”פיצויים עונשיים”.

אם המונח כ”פיצויים עונשיים” אינו מוכר לכם, נציין כי מדובר בפיצויים שהם למעשה אזהרה לחברות אחרות שעלולות להיות אשמות באותן עבירות (בין השאר אי מניעת סביבה עויינת לעובדים).

היות ומדובר בסכום פיצויים מטורף של 137 מיליון דולר, טסלה ערערה על ההחלטה, ובלי להתבלבל דרשה כי הפיצוי על עומת הנפש יעמוד על 300 אלף דולר בלבד, וכי גם הפיצויים העונשיים יעמדו על אותו הסכום.

באותו ערעור, שופט המחוז וויליאן אוריק קבע כי החלטת המושבעים היתה נכונה (קיבל את הטענות על עוגמת הנפש ואחריותה של טסלה לכך), אך עם זאת הוריד את הפיצויים הכוללים ל-15 מיליון דולר (1.5 מיליון עבור עוגמת הנפש ועוד 13.5 מיליון בגין הפיצויים העונשיים), מתוך נימוק כי מדובר בסכומים מוגזמים שאינם עולים בקנה אחד עם החוקה. 

אילון מאסק. בטסלה באמת ציפו לצאת בזול מהמקרה זה? (רויטרס)אילון מאסק. בטסלה באמת ציפו לצאת בזול מהמקרה זה? (רויטרס)

פרקליטו של מר דיאז אמר לאחר החלטת השופט האמורה, כי מרשו עומד לערער על גובה הפיצויים: “אנחנו מרוצים מכך שהשופט חיזק את החלטת המושבעים, אבל סכום הפיצויים שנקבע אינו משקף את עוגמת הנפש שנגרמה למרשי ואת אחריותה של טסלה לטענות של מרשי”.

נציין בנקודה זו כי המקרה של מר דיאז אינו המקרה היחיד אשר מביא את עורכי דינה של טסלה לכותלי בית המשפט, אבל כל עוד אין הכרעות בעניינים אלו כמובן שלא ניתן לקבוע את אחריותה למקרים אלו.

מכל מקום, נראה כי למרות הונו הרב של אילון מאסק, טסלה איננה מתכוונת לוותר אפילו על דולר אחד בכל הקשור לתביעות עימן היא מתמודדת. היא אמנם ציפתה לצאת מהמקרה הזה עם נזק של קצת יותר מחצי מיליון דולר, אבל היא כנראה תשרוד פרידה מכמה מיליונים בודדים. נמשיך לדווח לאחר הערעור הבא…

הכותב שי לב שימש בעבר כעורך הראשי של אתר ONE ובימים אלו עורך את מדור האזור המוטורי באתר.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו